Online registration is now closed. Registrations will be accepted on-site on Monday April 24.

April 24th




TIME

COMPANY

SPEAKER

BREAKOUT SESSIONS

7:00-8:00 Registration & Refreshments    
8:00-8:30 Author "The Business Blockchain" William Mougayar  
8:30-8:45 ConsenSys Tyler Smith  
8:45-9:15 EY Talib Dhanji  
9:15-9:45 ConsenSys Joseph Lubin  
9:45-10:15 Microsoft Yorke Rhodes III  
10:15-10:30 Break    
10:30-11:00 IBM Gurvinder Ahluwalia  
11:00-11:30 Enterprise Ethereum Alliance Panel Discussion  
11:30-12:00 Hyperledger  Mike Woster  
12:00-1:00 Lunch    
1:00-1:30 R3 Tim Grant  
1:30-1:35 Transition between Speakers    
1:35-1:55 Symbiont Mark Smith  
1:55- 2:00 Transition between Speakers    
2:00-2:20 Chicago Mercantile Exchange Sandra Ro  
2:20-2:50 Break Q&A for 1:00-1:25 Speakers Breakout Rooms 214 and 216
2:50-3:10 Oaken Innovations Inc. Hudson Jameson Crypto Economics, Room 212
3:10-3:15 Transition between Speakers    
3:15-3:35 Storj Shawn Wilkinson Facilitator: Yorke Rhodes III
3:35-4:05 Break Q&A for 2:25-2:50 Speakers Breakout Rooms 214 and 216
4:05-4:25 BNY Mellon Jared Harwayne-Gidansky PhD  
4:25-4:30 Transition between Speakers    
4:30-4:50 BlockApps Victor Wong  
4:50-4:55 Transition between Speakers    
4:55-5:15 Pokitdok Ted Tanner  
5:15-5:45 Break Q&A for 3:40-4:30 Speakers Breakout Rooms 214, 216 and 312
5:45-7:30 Social Drinks on the pavilion  

 

April 25th




TIME

COMPANY

SPEAKER

BREAKOUT SESSIONS

8:00-8:25 ConsenSys Tyler Smith PhD  
8:25-8:30 Transition between Speakers    
8:30-8:50 ConsenSys Energy Alex Miller  
8:50-8:55 Transition between Speakers    
9:00-9:30 IBM Jennifer Blair and David Womack
Chemicals & Petroleum Industry Opportunity
 
9:30-10:00 Break Q&A for 8:25-9:00 Speakers Breakout Rooms 214 and 216
10:00-10:20 Vanderbilt University Professor John P. Conley Student opportunities in Blockchain
10:20-10:25 Transition between Speakers    
10:25-10:45 Dfinity Dominic Williams Facilitator: Rice Blockchain Club
10:50-10:55 Transition between Speakers    
10:55-11:15 Uport Michael Sena Lessoned learned building blockchain applications
11:15-11:20 Transition between Speakers    
11:20-11:40 Hashed Health Giles Ward Facilitator: IBM
11:40-1:00 Lunch/ Q&A 30 Min Q&A for 10:00-11:20 Speakers Breakout Rooms 214, 216, 312 and 314
1:00-1:20 Infura Michael Wuehler Oil and Gas Breakout Room 316
1:20-1:25 Transition between Speakers    
1:30-1:50 Etherisc Stephan Karpischek Facilitator: Tyler Smith PhD
1:50-1:55 Transition between Speakers    
1:55-2:15 Factom  Tiana Lawrence IoT Breakout Room 318
2:15-2:20 Transition between Speakers    
2:20-2:50 Melonport Reto Trinkler Facilitator: Hudson Jameson
2:50-3:20 Break Q&A for 1:00-2:20 Speakers from Project Oaken, Rooms 214, 216, 312 and 314
3:20-3:40 Transition between Speakers    
3:40-4:00 Polychain Capital Ryan Zurrer Capital Projects Breakout Room 316
4:00-4:05 Transition between Speakers    
4:05-4:25 Volt Markets Adam Richard Facilitator: Erick Calderon
4:25-4:30 Transition between Speakers    
4:30-4:50 Augur Tom Kysar  
4:50-5:20 Q&A Q&A for 3:20-4:30 Speakers Breakout Rooms 214, 216 and 312

 

 

Confirmed Sponsors

Ernst & Young

Ernst & Young

 

Microsoft

Microsoft

 

IBM

IBM

 

Energy Conference Network

Energy Conference Network

 

Address:
McNair Hall, Loop Road
Houston, TX 77005